Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bouřky působí další spušť, prošly celým Českem

30. 6. 2009

 

(ilustrační foto)

 

V úterý odpoledne a v podvečer postihly Česko i Morabu další průtrže mračen a bouřky. Největší spoušť nadělaly na Vysočině a v Libereckém kraji. Extrémní počasí sráželo stromy a komplikovalo železniční dopravu. Prudké lijáky zasáhly také Jihomoravský a Středočeský kraj, postiženy jsou nebo budou i další oblasti.

Téměř ve všech postižených oblastech řešili záchranné týmy stejné problémy, většinou vyčerpávali několikadecimetrové nánosy bahna ze sklepů, pročišťovali potoky od spadaných větví, případně odčerpávali vodu z nádrží, aby byly připravené na další povodňové vlny. V daných oblastech se očekává až 70 milimetrů srážek.

Na Vysočině blesky rozpoutaly požár 

Vysočinu zasáhly bouřky od severovýchodu a kolem 18:00 se v jejich důsledku zastavila hned na dvou místech železniční doprava. Jak potvrdil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský, ve stanici Okrouhlice na trati Havlíčkův Brod - Kolín spadlo trakční vedení a u stanice Bransouze na trati z Jihlavy do Brna se sesunula zemina a na trať spadlo větší množství stromů.

Tentokrát škodily i blesky, které na dvou místech kraje zapálily elektrické rozvaděče. Dramatickou chvíli zažili při požáru v Lavičkách na Žďársku, kde hořící rozvaděč sousedí s hlavním uzávěrem plynu. Červenému kohoutovi naštěstí hasiči včas přistřihli křídla.

Podle mluvčí hasičů Petry Musilové tentokrát zasáhla voda nejvíce Třebíčsko a Žďársko. Vesměs šlo o vytopené sklepy, v Bítovánkách u Želetavy vnikla voda s bahnem i do rodinných domků a bytů. 

Liberec bombardovaly kroupy jako tenisáky 

Bouřky udeřily v úterý odpoledne ve východní části Libereckého kraje. Největší škody napáchaly na Turnovsku a v okolí Železného Brodu. Padaly stromy a do jednoho z nich najel u Turnova - Dolánek vlak. Žádné informace o zraněných ale nejsou.

"Něco podobného jsem viděl jen párkrát v životě. Bouřka začala krupobitím, z nebe padaly kroupy velké skoro jak tenisové míčky," uvedl turnovský fotograf Pavel Charousek. Po 16:00 se počasí zlepšilo, déšť zeslábl a podle turnovského místostarosty Jaromíra Pekaře přestálo město průtrž mračen bez velkých škod. 

Na Pardubicku hrozí Tichá Orlice

Odpoledne se přehnala bouře a déšť i přes Pardubický kraj, nedosáhly však pondělní intenzity. Dramaticky se nezvyšovala ani hladina řek. Pouze na Tiché Orlici na Králicku byl vyhlášen první povodňový stupeň.

"Voda v Tiché Orlici půjde ještě nahoru, ale nejspíš už nemá kulminaci daleko. Srážky nejblíže nejsou," řekl dispečer Povodí Labe. Hasiči zatím odčerpávají na třech místech vodu z polí na Svitavsku. Jinak hrozí, že lidem zaplaví sklepy a zahrady. "Do domů se voda nedostala," řekla operační důstojnice hasičů.

Jižní Čechy se připravují na další bouřky

Voda v jihočeských řekách, jejichž hladiny v noci na neděli opět zvedl přívalový déšť, postupně opadá. Další bouřky s možnými silnými srážkami čekají meteorologové i v úterý večer a ve středu.

Přívalový déšť večer také zneprůjezdnil cesty do Strunkovic nad Blanicí. Voda a nánosy bahna tam zaplavily deset domů. Hasiči po celou noc odčerpávali vodu a evakuovali obyvatele. Počet evakuovaných tak stoupl na 1004.

V některých lokalitách se podle záchranářů začíná objevovat povodňová únava, proto působí v terénu psycholog a koordinátoři pomoci. Zvýšení výjezdů očekávají záchranáři až o víkendu a v příštím týdnu, kdy na lidi dolehne posttraumatický stres.

zdroj : novinky.cz