Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jihočeši napjatě sledují rozvodněné řeky, Písek čeká povodňovou vlnu

28. 6. 2009

 

Původní koryto řeky Blanice vedlo mezi stromy na snímku, v neděli dopoledne však připomínala spíše Dunaj.

V jižních Čechách stále napjatě kontrolují stav řek, jejichž hladiny nebezpečně stouply. Vážná situace zůstává stále na Blanici u Bavorova a Protivína, kde hladina řeky zůstává na třetím povodňovém stupni. U Protivína je dokonce hladina řeky 70 centimetrů nad stupněm ohrožení a nelze vyloučit, že dosáhne až jednoho metru.

Právu to potvrdila mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Nicole Hovorková. Dodala, že hasiči v Protivíně zatím nezasahují, ale jsou připraveni v případě ohrožení obyvatel pomoci. Naopak mírné zlepšení znamenali vodohospodáři na horním toku Blanice nad Husineckou přehradou a na Malši.

Obyvatelé Písku doufají, že se vyplní poslední prognóza a nespojí se povodňové vlny z Blanice a Otavy. Jak vyplývá z informaci  píseckého krizového štábu, povodňová vlna z Otavy by měla do města dorazit mezi jednadvacátou až dvaadvacátou hodinou a z Blanice až kolem druhé ráno.

Český Krumlov může ohrozit zvýšený odtok z Lipna. Pracovní skupina monitoruje situaci na řekách a koordinuje protipovodňové zásahy. "S ohledem na nepředvídatelný vývoj počasí a na vysokou úroveň hladiny Lipna připravují Služby města Český Krumlov další pytle s pískem - zhruba 500 kusů," uvedla mluvčí radnice Jitka Augustinová.

Na jihu Čech platí kvůli záplavám stav nebezpečí. Přívalový déšť vyplavil řadu obcí na jihu Čech a znovu také rozvodnil jihočeské řeky na stupeň ohrožení. Hasiči museli evakuovat stovky lidí. Stav nebezpečí je vyhlášen pro obce s rozšířenou působností Prachatice, Strakonice, Písek a Vodňany.

zdroj : novinky.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář